• Życzenia z okazji Święta Niepodległości

          • Święta państwowe i uroczystości szkolne zawsze łączyły naszą społeczność i choć teraz nie możemy się spotkać, życzmy sobie nawzajem z okazji Święta Niepodległości dużo zdrowia, sił i nadziei na lepsze jutro, bądźmy odpowiedzialniza swoją przyszłość, wrażliwi i solidarni, dokonujmy roztropnych wyborów. A nade wszystko: Działajmy!

            Z pozdrowieniami
            Samorząd Uczniowski
            z opiekunem
            Panią 
            mgr Katarzyną Oblamską-Janowską

          • Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

          • Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych odbywa się od 9 listopada do 13 listopada.
            EVSW to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej, związana z podniesieniem świadomości korzyści płynących z kształcenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

            Już dzisiaj (7.11.2020) odbywa się konferencja World Space Week. Inicjatorem udziału ZSM4 w tym wydarzeniu jest p. Przemysław Gryt. Uczniowie i nauczyciele biorą w nim udział za pośrednictwem platformy Microsoft 365. 

            Transformacja cyfrowa i globalizacja dotyka wielu dziedzin życia, tworzy powiazania i zależności, które dynamicznie zmieniają rynek. Dynamika zmian jakie niesie rewolucja cyfrowa i tempo procesu globalizacji kreuje potrzebę kształcenia i doskonalenia kompetencji przyszłości, które umożliwią otwarcie się na zmiany. Więcej informacji: Kompetencje 4.0 (Cyfrowa transformacja rynku pracy i przemysłu w perspektywie roku 2030).

            mgr Dawid Wójtowicz

            Doradca Zawodowy

          • Stypendium PRM - sukces naszego Ucznia.

          • Uczeń naszej szkoły, Bartosz Włodarski z klasy III TLE, otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

            W tym miejscu należy przypomnieć, jakie kryteria musi spełniać uczeń, aby otrzymać Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Takie stypendium otrzymuje uczeń, który uzyskał promocję do następnej klasy z wyróżnieniem, uzyskując najwyższą średnią w szkole lub uczeń wykazał  szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy, wyniki co najmniej dobre. W tym roku stypendium to odebrał nasz najlepszy uczeń Bartosz Włodarski. Stypendium Bartosza jest dowodem na to, że warto się uczyć.

            Dzięki wsparciu finansowemu Bartosz ma możliwość rozwijać swoje zdolności poprzez udział w dodatkowych płatnych kursach oraz  szkoleniach organizowanych poza szkołą. Może również zakupić niezbędne do rozwoju osobistego pomoce naukowe. Stypendium dla Bartosza jest wynikiem jego ciężkiej i systematycznej pracy.

            Gratulujemy wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów. 

            Dyrekcja ZSM4

          • UWAŻAJMY NA SŁOWA – NARZĘDZIA MOWY NIENAWIŚCI - List Dyrektora ZSM4  w kontekście przesłania Pani Kurator B. Nowak do dyrektorów z dnia 28.10.20

          • Szanowni Pracownicy ZSM4 i Rodzice,

            Niewiele osób ma takie narzędzia jak my, Nauczyciele, do identyfikowania mowy nienawiści, nikt lepiej od nas nie rozpozna językowych technik manipulacyjnych, nikt tak jak my nie dostrzeże językowych środków perswazji użytych w nie zawsze uczciwy sposób.

            Świadoma złożoności czasów, w których żyjemy, proszę, abyśmy potrafili zachować integralność w obronie wyznawanych przez siebie poglądów, a jednocześnie nie zatracili pięknej strony wizerunku człowieka XXI wieku, która wyraża się właśnie przez poszanowanie adwersarza. Jeśli mamy z godnością patrzeć młodym ludziom w oczy, których podjęliśmy się kształcić,  to z pewnością przez tolerancję, szacunek, a nie poprzez agresję.


            Myślę, że znajdujemy się chyba w  punkcie przełomowym najnowszych dziejów. Jeśli mogą Państwo choćby w najmniejszym stopniu przyczynić się do dalszego budowania naszego autorytetu i tego, co wspólnie wypracowaliśmy przez ostatnie dwa lata, byłby to dobrze spełniony obowiązek obywatelski, rodzicielski i dobrze rozumiany wpływ  na otoczenie i całą społeczność ZSM4.

            Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

            Beata Ostafin‑Ostrowska

            Kraków, 28 X 2020                                                                                                                        Dyrektor ZSM4

          • Plan lekcji on-line od 26 X

          • Szanowni Państwo,

            plan lekcji on-line, który obowiązuje od 26 X 2020 dostępny jest do pobrania tutaj: plan_lekcji_on-line_od_26_X.pdf

            Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r.  zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w CKZ zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość [Szczegóły zostały przesłane Uczniom w Uonet+].

            Dyrekcja ZSM4

          • Dyżur pedagoga

          • Pedagog szkolny dyżuruje we wtorki i czwartki w godzinach 7:30-13:00. Kontakt przez e-dziennik. Możliwy kontakt telefoniczny. Proszę przesłać informację ze swoim numerem telefonu, pedagog oddzwoni. Zachęcamy.

            Pedagog Szkolny

          • Organizacja

          • Szanowni Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice/Prawni Opiekunowie,

            bardzo prosimy o sprawdzenie wiadomości w dzienniku elektronicznym.

            Godziny zajęć poniżej.

            Dyrekcja ZSM4

          • Harmonogram zajęć on-line

          • Szanowni Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice,

            aktualny harmonogram zajęć on-line do pobrania: plan_lekcji_on-line.pdf​​​​​​​

            Informujemy, że aerodynamika z p. Wszołkiem dla grupy 2TLP-TML również jest prowadzona on-line.

            Pozostałe zajęcia odbywają się zgodnie z dotychczasowym planem lekcji (nauczyciele przesyłają materiały za pośrednictwem e-dziennika).

            Zajęcia w CKZ odbywają się zgodnie z harmonogramem.

            Dyrekcja ZSM4

          • List Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w związku z wprowadzeniem żółtej strefy na terenie kraju

          • Publikujemy list Jego Magnificencji skierowany do społeczności akademickiej.

            Szanowni Państwo,z dnia na dzień wszyscy obserwujemy pogarszające się warunki pandemiczne. Dziesiątego października cały kraj objęty zostanie żółtą strefą. W trosce o Państwa zdrowie, w związku z narastającym zagrożeniem, chciałbym zaapelować o zwrócenie baczniejszej uwagi na konieczność zastosowania rygorystycznych wymogów sanitarnych i odpowiedzialne podejście do bieżącej sytuacji. Bardzo proszę zarówno wykładowców, jak i studentów, o stosowanie środków ochrony osobistej, w tym maseczek, oraz zachowywanie bezpiecznego dystansu na zajęciach stacjonarnych.

            Proszę również o śledzenie na bieżąco komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej uczelni. Na początku przyszłego tygodnia podane zostaną kolejne ustalenia dotyczące organizacji i trybu prowadzenia zajęć.

            Zwracam się do Państwa studentów z prośbą o odpowiedzialność za siebie, koleżanki i kolegów, a także własną rodzinę, a zwłaszcza seniorów, dla których wirus może okazać się śmiertelnie niebezpieczny. Nie wiadomo, kto i kiedy może sprowadzić zagrożenie do własnego domu i jak tragiczne będą tego następstwa.

            Już wkrótce może okazać się, że także na naszej uczelni pojawią się pierwsze potwierdzone zachorowania. Wierzę, że przetrwamy ten trudny okres, musimy jednak skupić znacznie większą uwagę na prostych czynnościach dnia codziennego, które w obecnym okresie nabierają szczególnego znaczenia. Mam na uwadze zwłaszcza dbanie o higienę, korzystanie ze środków dezynfekcyjnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń.

            Osoby, które starają się głosić tezę, że koronawirus nie jest niebezpieczny lub w ogóle go nie ma, mogą stać się ofiarą lekceważącego podejścia do problemu. Niestety w obecnej chwili niewiele osób może liczyć na doskonałą opiekę medyczną i nowoczesne środki, które pozwoliłyby szybko wyzdrowieć. Sytuacja polskiej służby zdrowia jest trudna i bardzo skomplikowana. Chrońmy zatem siebie i innych. Z pewnością nie unikniemy ognisk zakażeń, ale możemy postarać się zminimalizować ryzyko. O to serdecznie do Państwa apeluję.

            prof. dr hab. Piotr BorekRektor

          • Spotkanie Rady Rodziców

          • Szanowni Państwo,

            spotkanie Rady Rodziców odbędzie się 13 X 2020 w trybie on-line za pośrednictwem MS Teams (proszę używać konta uczniów).

          • Wydawanie świadectw maturalnych po egzaminie poprawkowym

          • Szanowni Państwo, 

             

            Informujemy, że wydawanie świadectw maturalnych nastąpi w środę 30 września 2020 w godz. 10.00 -12.00.

            Osoby, które nie będą mogły odebrać świadectwa w wyznaczonym terminie proszę o zgłoszenie się w czwartek w godz. 10.00 – 12.00.

            UWAGA!!!

             

            Obowiązują pełne rygory sanitarne, a w szczególności: zakrywanie ust maseczkami, dezynfekcja rąk przy wejściu, własne długopisy – zalecane są również rękawiczki. Budynek opuszczamy niezwłocznie po odbiorze świadectwa maturalnego lub zaświadczenia, zawierającego wyniki egzaminu maturalnego.

            Dyrekcja ZSM4

          • Konkurs z języka niemieckiego.

          • Nowy Rok szkolny 2020/2021 już rozpoczęty, a przed nami pierwsze konkursowe wyzwanie językowe!
            Czy masz ochotę na czytanie? - z pewnością TAK, a jeszcze większą na napisanie recenzji..... po niemiecku? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów, uczących się języka niemieckiego - zwłaszcza klasy II, III oraz IV do udziału w KONKURSIE "Leselust", organizowanym z ramienia GOETHE INSTITUT KRAKAU

            Szczegółowych informacji udziela p. Monika Markowska we wtorki od godziny 13.00.

            Zachęcamy do przeczytania dodatkowychinformacji na tablicy na drugim piętrze.

            KONKURS - LESELUST
            Konkurs Leselust jest konkursem czytania i pisania, który skierowany jest do wielu typów szkół. Rozróżniamy dwie kategorie: szkoły podstawowe i szkoły średnie.

            Ogólne informacje o konkursie
            Cele konkursu:
            - motywowanie uczennic i uczniów do czytania książek w języku niemieckim,
            - wymiana opinii między uczniami na temat różnych książek,
            - wskazówki dla nauczycieli przy wyborze odpowiednich książek.

            Dzięki temu konkursowi uczniowie mogą
            - poprawić swoją umiejętność czytania i pisania,
            - poznać różne strategie czytania,
            - stosować zwroty do wyrażania własnego zdania,
            - poznać gatunek tekstu „recenzja”,
            - samodzielnie wybrać interesujące dla nich treści do nauczenia się (książki) i polecić innym.

            Przebieg
            Konkurs odbywa się w dwóch etapach:
            Etap 1: w szkole 
            Nauczyciele przedstawiają uczniom konkurs. Nie ma podanych ram czasowych, ale zalecamy przeznaczyć minimum jeden miesiąc na przeprowadzenie tego etapu. W tym czasie młodzież czyta różne lektury - najlepiej samodzielnie wybrane - i zaraz po przeczytaniu je recenzuje. Jako uzupełnienie wypełnia kartę recenzji. Nauczyciel (lub jury, składające się z nauczycieli i uczniów) wybiera na końcu najlepsze ze wszystkich oddanych recenzji. Po zakończeniu konkursu uczniowie i nauczyciele otrzymują dyplom.
            Etap 2: w Goethe- Institut
            Szkoły wysyłają najlepszą recenzję z etapu 1 do Goethe-Institut wraz z krótkim opisem przebiegu konkursu w szkole. Ze wszystkich nadesłanych prac jury wybiera trzy najlepsze recenzje (kryteria są podane w regulaminie konkursu). Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, a ich recenzje mogą zostać opublikowane przez Goethe-Institut.Ostateczny termin nadesłania recenzji: 25.02.2021

            Nagrody
            W drugim etapie zostały w 2020 roku przyznane nagrody w następujących kategoriach:
            Najlepsze recenzje ze szkół podstawowych (PDF, 3 MB)
            Najlepsze recenzje ze szkół średnich (PDF, 3 MB)
            Wyróżnieni nauczyciele (PDF, 1 MB)

            Dokumenty
            Formularz zgłoszeniowy [DE] (DOCX, 39 kB)
            Regulamin konkursu (PDF, 133 kB)
            Karta recenzji dla szkół podstawowych (DOCX, 37 kB
            )
            Karta recenzji dla szkół średnich (DOCX, 37 kB)
            Oświadczenie pełnoletniego uczestnika (PDF, 95 kB)
            Oświadczenie rodzica (PDF, 97 kB)

            Koordynator projektu: Joanna Przybyłowska
            joanna.przybylowska.extern@goethe.de

            Literaturliste
            1.Eli Publishing A1 PB3 und der Fish (mit Video Multi-ROM)
            2.Eli Publishing A1 Die Stadtmaus und die Landmaus + Video MultiROM
            3.Eli Publishing A1 Onkel Karl und die Erdmännchen + Video MultiROM
            4.Hueber A1 Ein Feriencamp voller Überraschungen
            5.Hueber A1 Du findest mich nicht!
            6.Klett A1 Erich ist verschwunden
            7.Klett A1/A2 Miss Hamburg
            8.Klett A1/A2 Das schnelle Glück
            9.Klett A1/A2 Gebrochene Herzen
            10.Cornelsen A1/A2 Lara und Robby · Eine Messenger-Geschichte
            11.Cornelsen A1/A2 Sport ist Mord · Fußball-Krimi in Hamburg
            12.Cornelsen A1/A2 Kaltes Blut · Heimliche Rache in Garmisch
            13.Cornelsen A1/A2 Haifische in der Spree · Tödlicher Streit in Berlin
            14.Cornelsen A1/A2 Ein Schuss ins Leere · Fremde Räuber in Uri
            15.Cornelsen A1/A2 Leise kommt der Tod · Gift und Geld in Salzburg
            16.Eli Publishing A2 Daniel und das ägyptische Grab + Video MultiROM
            17.Hueber A2 Ein Kuss für Theseus
            18.Hueber A2 Rätsel um die chinesische Vase
            19.
            Hueber A2 Der Tote im See
            20.Hueber A2 Lea? Nein danke!
            21.Hueber A2 Jungs sind keine Regenschirme
            22.Hueber A2 Timo darf nicht sterben!
            23.Hueber A2 Ein Fall für Tessa
            24.Hueber A2 Papierhelden
            25.Hueber A2 Träume beißen nicht
            26.Klett A2 Verschollen in Berlin
            27.Klett A2 Kalt erwischt in Hamburg
            28.Klett A2 Große Gefühle
            29.Klett A2/B1 Speed Dating

            mgr Monika Markowska

          • Klasa 1C - zajęcia w CKZ

          • Informuję, że jutro (03.09.2020) klasa 1C ma zajęcia w CKZ (ul. Krupnicza 42A) o godzinie 11:00.
            Lekcje będą odbywać się co tydzień.

            Kierownik szkolenia praktycznego

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Mechanicznych Nr 4 im. Gen. Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie
      • 12 4228274 12 4221463 12 4220587
      • ul. Podbrzezie 10 31-054 Kraków Poland
      • https://www.facebook.com/ZSM4KR
  • Galeria zdjęć

      brak danych