• Zajęcia praktyczne w klasach trzecich.

          • Szanowni Państwo,

            decyzją Dyrektora ZSM4 w trybie stacjonarnym uczniowie klasy

            • 3TLE-TA realizują zajęcia praktyczne zgodnie z planem lekcji w środy od 7:30,
            • 3TLS realizują zajęcia praktyczne zgodnie z planem lekcji w piątki (w formie stacjonarnej od 14 maja).
          • Święto Narodowe Trzeciego Maja.

          • Szanowni Państwo

            Dnia 29 kwietnia 2021r.w godz. 11:00 do 12:00 odbyły się obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji
            Trzeciego Maja w formie online. Uroczystość przygotował nauczyciel historii mgr Wojciech Pająk z uczniami
            klasy I.

            Święto Narodowe Trzeciego Maja

            3 maja 2021r. obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwane również Świętem Konstytucji.

            Historia

            Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą spisaną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, obradujący pod węzłem konfederacji. Obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy. Pomyślana jako zasadniczy krok na drodze naprawy państwa była próbą unowocześnienia ustroju upadającej Polski i ratowania jej suwerenności.

            Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną. Reformowała ustrój, przekreślając tzw. prawa kardynalne, narzucone i gwarantowane przez obce mocarstwa. W 11 rozdziałach regulowała zagadnienia religii panującej, statusu szlachty i ziemiaństwa, mieszczan, chłopów, władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, edukacji dzieci królewskich i sprawy wojska. Wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Dziedziczny władca przewodniczył organowi ministerialnemu, będącemu najważniejszym organem władzy wykonawczej (Straż Praw). Wymiar sprawiedliwości miał być oddzielony od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Mimo utrzymania federacyjnego charakteru państwa polsko-litewskiego dokonano centralizacji szeregu instytucji państwowych.

            W 1792 roku Rosja zdecydowała się na zbrojną interwencję przeciw Polsce. Rozpoczęła się wojna rosyjsko-polska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

            Konstytucja 3 Maja była (i pozostaje) jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej. Była punktem odniesienia dla tradycji i dążeń niepodległościowych w latach rozbiorów, okupacji i komunistycznego zniewolenia. Fakt, że została obalona na skutek interwencji rosyjskiej i kolejnych rozbiorów nie pozwolił na to, aby stała się jednym z fundamentów tożsamości europejskiej. Jednak jej znaczenie dla polskiego myślenia o wolności okazało się ponadczasowe: było powodem do dumy i źródłem wzmocnienia samooceny każdego z pokoleń przypominających Europie o prawie Polaków do wolności – stawiających postulat powrotu Polski na mapę polityczną kontynentu i pełnej niepodległości.
            (źródło: http://www.prezydent.pl)

            Źródło grafiki: kliknij

          • KTZ, film promocyjny SU.

          • Nadal nie wiesz jaką szkołę wybrać? Jeszcze nie jesteś przekonany co do zawodu?

            Od poniedziałku (12.04.2021) startuje Krakowski Tydzień Zawodowców, na który serdecznie zapraszamy (więcej informacji w zakładce Krakowski Tydzień Zawodoców).

            Już teraz zapraszamy do obejrzenia filmu autorstwa Samorządu Uczniowskiego.

            Liczymy, że dokonasz mądrego wyboru i wykorzystasz daną Ci szansę wybierając ZSM4.

            Prezentacja o Patronie: August_fieldorf_SU.wmv

          • Zajęcia do 25 kwietnia 2021

          • Szanowni Państwo,

            Dyrektor ZSM4 informuje, że zajęcia w ZSM4 dla wszystkich uczniów będą prowadzone z wykorzystaniem metod, form i technik nauczania zdalnego do dnia 25 kwietnia 2021 r.

            Jednocześnie przypominamy, że zajęcia w CKZ  wyłącznie dla uczniów klas trzecich prowadzone są w trybie STACJONARNYM.

          • KTZ - język niemiecki.

          • ​​​​​​​3 FAKULTETY

            30 Filmowych wykładów

            Ponad 240 interaktywnych zadań

            Jak i z czego powstają balony?

            Jak jeździ samochód bez kierowcy?

            Dlaczego szumią muszle?..... i mnóstwo innych pytań zadawanych przez dociekliwe uczennice i dociekliwych uczniów w języku …. niemieckim.

            Forma uniwersytetu dla dzieci jest w Niemczech bardzo rozpowszechniona. Na niemal każdej niemieckiej wyższej uczelni organizuje się zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat, które prowadzą znani profesorowie.

             

            Ale bez obaw: nie będziemy zmuszać Was do wkuwania na pamięć formułek ani zdawania egzaminów. Przeciwnie, nasz dziwak, profesor Einstein, jego rezolutna asystentka Sophie Schlau i sympatyczny robot JOWO wyjaśnią Wam w sposób zrozumiały – w formie zabawy – złożone zjawiska przyrodnicze.

             

            Pod względem formy uniwersytet dziecięcy jest bardzo podobny do normalnego uniwersytetu. Dzieci mogą zaliczać zajęcia na trzech fakultetach, z których każdy obejmuje 10 wykładów:

            • człowiek
            • natura
            • technika

            Jesteście ciekawscy i chcecie wiedzieć, jak działa świat? Dobrze trafiliście! Na niemieckim internetowym uniwersytecie dziecięcym poznacie zabawnego profesora Einsteina, który opowie wam wiele fascynujących historii!

             

            MOTTO KINDERUNI:

            • KIERUJ SIĘ TYM, CO CIĘ CIEKAWI
            • POBUDZAJ KREATYWNE MYSLENIE
            • ZAPOZNAJ SIĘ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

            Motto „Kinderuni“ to: kierować się tym, co ciekawi dzieci, kreatywnie pobudzać je do myślenia i zapoznawać je z językiem niemieckim. A wszystko to bezpłatnie, w każdym miejscu i o każdej

            MMMM

          • Informacja

          • w związku z nadal trwającym reżimem sanitarnym, w trosce o zdrowie Państwa, przypominam że zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.

            Kontakt bezpośredni z Dyrektorem, Wicedyrektorem lub innym pracownikiem szkoły jest możliwy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.Jeśli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego;

            • zachowanie dystansu- zakrycie nosa i ust
            • obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły
            • ograniczone przemieszczanie się po szkole-ograniczony kontakt z pracownikami szkoły

            Do szkoły mogą wejść wyłącznie osoby bez objawów chorobowych.

            Do dnia 25.03.21 Kadry pozostają nieczynne.
            Biblioteka szkolna pozostaje nieczynna do dnia 26.03.2021. Kontakt z nauczycielem bibliotekarzem możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem e-dziennika.

          • Konkurs.

          • Zapraszamy na drugie w semestrze i ostatnie zarazem

            dla Maturzystów wyzwanie językowe .

            Szkoła zdalna czy stacjonarna? – Na Wasze odpowiedzi w języku niemieckim w formie prezentacji multimedialnej, plakatu tradycyjnego lub online ( może być interaktywny) czekamy do 25 marca g. 23.59.

            Liczymy jak zawsze na Waszą kreatywność językową i nie tylko.

            Praca powinna zawierać argumenty pro lub contra dla szkoły online lub offline ( w zależności od przypadku) w języku niemieckim -proste zdania lub hasła kluczowe, skróty myślowe, które należy zwizualizować i musi być subiektywnych przekazem Waszych emocji i nastawienia do obecnej sytuacji edukacyjnej.

            Dla najciekawszych i najbardziej sugestywnych prac projektowych przewidujemy ….ocenę - CELUJĄCY

            Dajcie upust swoim emocjom w kreatywny sposób po niemiecku! 😊

            Do udziału w wyzwaniu językowym zachęcamy również uczennice i uczniów klas pierwszych, drugich oraz trzecich, uczących się języka niemieckiego.

            W przypadku zainteresowania proszę uprzednio o kontakt : monika.markowska@zsm4.pl

            mgr Monika Markowska

          • Konkurs "Czterech wspaniałych" - Etap I

          • Szanowni Państwo,

            o godzinie 9:00 do szkół wysłano maila zawierającego arkusz z języka polskiego.

            Za organizację etapu I w pełni odpowiada koordynator powołany przez Dyrektora SP. Od wielu miesięcy szkoły pracują w trybie zdalnym, dlatego nie chcemy ingerować w wypracowane i przetestowane modele sprawdzania wiedzy Uczniów Państwa Placówek. Sugerujemy jednak przeprowadzenie tego etapu w formie elektronicznej z wykorzystaniem, np. Testportal.pl. Istnieje możliwość otrzymania arkusza w formie edytowalnej (rozszerzenie docx) - w tym celu prosimy o wiadomość na adres: samorzad.zsm4@gmail.com

            Do 16 marca prześlemy do Państwa Koordynatorów wiadomość ze szczegółami dotyczącymi organizacji II etapu oraz listę osób zakwalifikowanych.

            Drugi etap zostanie w całości zorganizowany przez ZSM4.

            mgr Dawid Wójtowicz

          • LEKCJE O MEDIACJI

          • W dniach 23. 02 i 25.02   przeprowadzono w dwóch pierwszych klasach 1a i 1b oraz 4 PSA lekcję  online na temat mediacji wg pomysłu opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości   Wydział Edukacji Prawnej . Zajęcia przeprowadzono na lekcji godziny z wychowawcą i historii.  Lekcja wzbudziła żywe zainteresowanie uczniów, czego dowodem jest ich aktywne uczestnictwo i opinie wyrażone na czacie .  Metody i sposoby rozwiązywania konfliktów w niewątpliwy sposób wzbogaciły Uczniów o wiedzę i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach  problemowych. Zajęcia przeprowadził nauczyciel historii mgr Wojciech Pająk

          • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          • Tegoroczne Święto Patrona Szkoły  przybrało wieloetapowy wymiar i było uwarunkowane sytuacją epidemiczną , z jaką stykamy się w codzienności szkolnej.

            Dnia 24 lutego 2021r. delegacja uczniów: Paweł Burdyn, Gracjan Grabowski, Jakub Pietrzak  pod opieką  Wojciecha Pająka złożyli wiązankę i zapalili znicz pod popiersiem gen. A.E. Fieldorfa w Jednostce Wojskowej na ulicy Tynieckiej. Druga delegacja uczniów : Jan Mokrowiecki, Jakub Studnicki, Dawid Ryś pod opieką  wicedyrektora szkoły p. mgr Ewy Bochniak złożyła wiązankę i zapaliła znicz pod tablicą na ulicy Lubicz 24 , domu  w którym nasz patron urodził się i kształtował swoją osobowość. W szkole udekorowano portrety i tablicę pamiątkową gen . Fieldorfa barwami narodowymi i zapalono symboliczny znicz, czcząc w ten sposób kolejną rocznicę jego śmierci.

            26 lutego  przeprowadzono zdalnie konkurs wiedzy o naszym patronie. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów i 1 profesor naszego technikum. Wyniki konkursu są zamieszczone na stronie internetowej, (zainteresowanych tam odsyłam).

            9 marca pierwotnie miała odbyć się uroczysta akademia poświęcona naszemu Patronowi Gen. A. E. Fieldorfowi – „Nilowi” i Żołnierzom Wyklętym, jednak ze względu  na panującą sytuację epidemiczną  w kraju, postanowiono przeprowadzić ją w formie online.  Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły  zaprezentowaliśmy następujący program uroczystości :

            1. Odśpiewanie hymnu państwowego
            2. Prezentacja filmiku o Niezwyciężonych Żołnierzach
            3. Wysłuchanie pieśni patriotycznej Lecha Makowieckiego – Patriotyzm
            4. Dysputa  historyków o generale Nilu
            5. Żołnierze Wyklęci – pieśń  w wykonaniu Tadka Polkowskiego
            6. Żołnierze Wyklęci – prezentacja multimedialna  obrazująca walkę i dokonania Niezłomnych Żołnierzy
            7. Piosenka partyzancka – Płonie ognisko i szumią knieje
            8. Krótki film o A. E. Fieldorfie
            9. Pieśń – Ojczyzno Ma
            10. Sztafeta pokoleń – pieśń  patriotyczna

            Mam nadzieję, że wyżej wymienione działania podjęte przez nauczycieli i uczniów w niewątpliwy sposób przywołały postać naszego patrona i wielu niezłomnych żołnierzy okresu obydwu okupacji i zapaliły iskierkę do wyrażania i manifestowania postawy patriotycznej.

             

            „ Nas nie stanie,

            Lecz ty nie zginiesz .

            Pieśń Cię weźmie,

            Legendę przechowa

            Wichrem chwały popłyniesz

            Generale Auguście Emilu Fieldorfie”

             

                                                                                                   Wojciech Pająk

          • WYNIKI KONKURSU WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

          • Konkurs wiedzy o Patronie szkoły został przeprowadzony 26 lutego2021 roku na platformie MT . Autorem pytań był Wojciech Pająk – nauczyciel historii. W przeprowadzenie i organizację konkursu zaangażowali się: P. mgr Barbara Chmura i P mgr Dawid Wójtowicz , za co serdecznie dziękuję. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów i jeden nauczyciel. Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na 17 pytań zamkniętych i 3 zadania otwarte, wymagające krótkiej odpowiedzi. Za udzielenie wszystkich poprawnych odpowiedzi można było uzyskać 20 punktów. Wyniki konkursu na grafice dołączonej poniżej.

            WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU GRATULUJĘ WYNIKÓW I DZIĘKUJĘ ZA UCZESTNICTWO W TEJ FORMIE UPAMIĘTNIENIA NASZEGO WIELKIEGO PATRONA.

            Każdy Uczeń, który wziął udział w konkursie zostanie nagrodzony pochwała zamieszczoną w e-dzienniku , oceną z historii adekwatną do osiągniętego wyniku, dyplomem i skromnym upominkiem. Osoby, które zajęły lokaty od 1-3 otrzymają ponadto nagrody książkowe.

            Organizator Konkursu : mgr Wojciech Pająk

          • Ogólnokrakowski konkurs "Czterech wspaniałych".

          • Szanowni Państwo!

            Zapraszamy do udziału w Ogólnokrakowskim Konkursie “Czterech Wspaniałych”, który organizuje Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie.
            Konkurs skierowany jest do uczniów klas ósmych, odbywać się będzie w ciągu trzech dni, a dotyczy trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (tak jak egzamin ósmoklasisty).
            Państwa szkoła może przystąpić do konkursu z każdego przedmiotu lub wybrać jeden, dwa z nich. Szczegóły zamieszczone są w regulaminie (załącznik).
            Zapewniamy, iż konkurs da uczniom możliwość sprawdzenia stopnia przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, a dodatkowo wypromuje młodzież uzdolnioną!
            Oczywiście finaliści otrzymają atrakcyjne nagrody.
            Zgłoszenie udziału należy odesłać do 28 lutego 2021 roku na e-mail: samorzad.zsm4@gmail.com
            Serdecznie pozdrawiamy!
            Organizatorzy Ogólnokrakowskigo Konkursu „Czterech Wspaniałych”
            REGULAMIN.pdf
            Karta_zgloszenia_do_ogo__lnokrakowskiego_konkursu_.pdf

          • Nauka zdalna w starszych klasach wydłużona do 14 marca 2021 r.

          • 26 lutego opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 r., poz. 366).

            Zgodnie z wprowadzoną zmianą od dnia 1 marca 2021 r. do dnia 14 marca 2021r.. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:

            1. szkół podstawowych w zakresie klas IV-VIII;
            2. szkół ponadpodstawowych;
            3. placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
            4. ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
            5. domów wczasów dziecięcych;
            6. szkolnych schronisk młodzieżowych.

            W przypadku:

            1. szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych,
            2. szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
            3. szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej

            - zajęcia mogą być prowadzone w szkole; o prowadzeniu zajęć w szkole decyduje dyrektor szkoły.

            Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r

             

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 r., poz. 366)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Mechanicznych Nr 4 im. Gen. Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie
      • 12 4228274 12 4221463 12 4220587
      • ul. Podbrzezie 10 31-054 Kraków Poland
      • https://www.facebook.com/ZSM4KR
  • Galeria zdjęć

      brak danych