- Technik awionik
- Technik logistyk
- Technik pojazdów samochdowych
- Technik lotniskowych służb operacyjnych
- Technik mechanik lotniczy
- Technik spawalnictwa
Najnowsze
Aktualności
Konkurs "Czterech wspaniałych" - Etap I
- 09.03.2021
Szanowni Państwo,
o godzinie 9:00 do szkół wysłano maila zawierającego arkusz z języka polskiego.
Za organizację etapu I w pełni odpowiada koordynator powołany przez Dyrektora SP. Od wielu miesięcy szkoły pracują w trybie zdalnym, dlatego nie chcemy ingerować w wypracowane i przetestowane modele sprawdzania wiedzy Uczniów Państwa Placówek. Sugerujemy jednak przeprowadzenie tego etapu w formie elektronicznej z wykorzystaniem, np. Testportal.pl. Istnieje możliwość otrzymania arkusza w formie edytowalnej (rozszerzenie docx) - w tym celu prosimy o wiadomość na adres: samorzad.zsm4@gmail.com
Do 16 marca prześlemy do Państwa Koordynatorów wiadomość ze szczegółami dotyczącymi organizacji II etapu oraz listę osób zakwalifikowanych.
Drugi etap zostanie w całości zorganizowany przez ZSM4.
mgr Dawid Wójtowicz
LEKCJE O MEDIACJI
- 09.03.2021
W dniach 23. 02 i 25.02 przeprowadzono w dwóch pierwszych klasach 1a i 1b oraz 4 PSA lekcję online na temat mediacji wg pomysłu opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości Wydział Edukacji Prawnej . Zajęcia przeprowadzono na lekcji godziny z wychowawcą i historii. Lekcja wzbudziła żywe zainteresowanie uczniów, czego dowodem jest ich aktywne uczestnictwo i opinie wyrażone na czacie . Metody i sposoby rozwiązywania konfliktów w niewątpliwy sposób wzbogaciły Uczniów o wiedzę i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych. Zajęcia przeprowadził nauczyciel historii mgr Wojciech Pająk
3
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
- 09.03.2021
Tegoroczne Święto Patrona Szkoły przybrało wieloetapowy wymiar i było uwarunkowane sytuacją epidemiczną , z jaką stykamy się w codzienności szkolnej.
Dnia 24 lutego 2021r. delegacja uczniów: Paweł Burdyn, Gracjan Grabowski, Jakub Pietrzak pod opieką Wojciecha Pająka złożyli wiązankę i zapalili znicz pod popiersiem gen. A.E. Fieldorfa w Jednostce Wojskowej na ulicy Tynieckiej. Druga delegacja uczniów : Jan Mokrowiecki, Jakub Studnicki, Dawid Ryś pod opieką wicedyrektora szkoły p. mgr Ewy Bochniak złożyła wiązankę i zapaliła znicz pod tablicą na ulicy Lubicz 24 , domu w którym nasz patron urodził się i kształtował swoją osobowość. W szkole udekorowano portrety i tablicę pamiątkową gen . Fieldorfa barwami narodowymi i zapalono symboliczny znicz, czcząc w ten sposób kolejną rocznicę jego śmierci.
26 lutego przeprowadzono zdalnie konkurs wiedzy o naszym patronie. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów i 1 profesor naszego technikum. Wyniki konkursu są zamieszczone na stronie internetowej, (zainteresowanych tam odsyłam).
9 marca pierwotnie miała odbyć się uroczysta akademia poświęcona naszemu Patronowi Gen. A. E. Fieldorfowi – „Nilowi” i Żołnierzom Wyklętym, jednak ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju, postanowiono przeprowadzić ją w formie online. Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły zaprezentowaliśmy następujący program uroczystości :
- Odśpiewanie hymnu państwowego
- Prezentacja filmiku o Niezwyciężonych Żołnierzach
- Wysłuchanie pieśni patriotycznej Lecha Makowieckiego – Patriotyzm
- Dysputa historyków o generale Nilu
- Żołnierze Wyklęci – pieśń w wykonaniu Tadka Polkowskiego
- Żołnierze Wyklęci – prezentacja multimedialna obrazująca walkę i dokonania Niezłomnych Żołnierzy
- Piosenka partyzancka – Płonie ognisko i szumią knieje
- Krótki film o A. E. Fieldorfie
- Pieśń – Ojczyzno Ma
- Sztafeta pokoleń – pieśń patriotyczna
Mam nadzieję, że wyżej wymienione działania podjęte przez nauczycieli i uczniów w niewątpliwy sposób przywołały postać naszego patrona i wielu niezłomnych żołnierzy okresu obydwu okupacji i zapaliły iskierkę do wyrażania i manifestowania postawy patriotycznej.
„ Nas nie stanie,
Lecz ty nie zginiesz .
Pieśń Cię weźmie,
Legendę przechowa
Wichrem chwały popłyniesz
Generale Auguście Emilu Fieldorfie”
Wojciech Pająk
WYNIKI KONKURSU WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY
- 08.03.2021
Konkurs wiedzy o Patronie szkoły został przeprowadzony 26 lutego2021 roku na platformie MT . Autorem pytań był Wojciech Pająk – nauczyciel historii. W przeprowadzenie i organizację konkursu zaangażowali się: P. mgr Barbara Chmura i P mgr Dawid Wójtowicz , za co serdecznie dziękuję. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów i jeden nauczyciel. Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na 17 pytań zamkniętych i 3 zadania otwarte, wymagające krótkiej odpowiedzi. Za udzielenie wszystkich poprawnych odpowiedzi można było uzyskać 20 punktów. Wyniki konkursu na grafice dołączonej poniżej.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU GRATULUJĘ WYNIKÓW I DZIĘKUJĘ ZA UCZESTNICTWO W TEJ FORMIE UPAMIĘTNIENIA NASZEGO WIELKIEGO PATRONA.
Każdy Uczeń, który wziął udział w konkursie zostanie nagrodzony pochwała zamieszczoną w e-dzienniku , oceną z historii adekwatną do osiągniętego wyniku, dyplomem i skromnym upominkiem. Osoby, które zajęły lokaty od 1-3 otrzymają ponadto nagrody książkowe.
Organizator Konkursu : mgr Wojciech Pająk
Ogólnokrakowski konkurs "Czterech wspaniałych".
- 19.02.2021
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do udziału w Ogólnokrakowskim Konkursie “Czterech Wspaniałych”, który organizuje Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas ósmych, odbywać się będzie w ciągu trzech dni, a dotyczy trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (tak jak egzamin ósmoklasisty).
Państwa szkoła może przystąpić do konkursu z każdego przedmiotu lub wybrać jeden, dwa z nich. Szczegóły zamieszczone są w regulaminie (załącznik).
Zapewniamy, iż konkurs da uczniom możliwość sprawdzenia stopnia przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, a dodatkowo wypromuje młodzież uzdolnioną!
Oczywiście finaliści otrzymają atrakcyjne nagrody.
Zgłoszenie udziału należy odesłać do 28 lutego 2021 roku na e-mail: samorzad.zsm4@gmail.com
Serdecznie pozdrawiamy!
Organizatorzy Ogólnokrakowskigo Konkursu „Czterech Wspaniałych”
REGULAMIN.pdf
Karta_zgloszenia_do_ogo__lnokrakowskiego_konkursu_.pdf
Nauka zdalna w starszych klasach wydłużona do 14 marca 2021 r.
- 01.03.2021
26 lutego opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 r., poz. 366).
Zgodnie z wprowadzoną zmianą od dnia 1 marca 2021 r. do dnia 14 marca 2021r.. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:
- szkół podstawowych w zakresie klas IV-VIII;
- szkół ponadpodstawowych;
- placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
- ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
- domów wczasów dziecięcych;
- szkolnych schronisk młodzieżowych.
W przypadku:
- szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych,
- szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- szkół podstawowych specjalnych w zakresie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej
- zajęcia mogą być prowadzone w szkole; o prowadzeniu zajęć w szkole decyduje dyrektor szkoły.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r
Czy o miłości można mówić po....niemiecku?
- 19.02.2021
-Moc miłości i językowej kreatywności😊
Zapraszamy na wirtualną wystawę walentynkowych skojarzeń autorstwa uczennic i uczniów klasy 4 TLSO
"Virtuelle Ausstellung - Valelentinstag auf Deutsch"
VALENTINSTAG AUF DEUTSCH - WALENTYNKI PO NIEMIECKU
- 06.02.2021
Zapraszamy na kolejne wyzwanie językowe!
Dzień Zakochanych tuż tuż ...
Zachęcamy do wyszukania słów, fraz i zwrotów związanych z Walentynkami.
Warto uwzględnić różnicew obchodzeniu tego święta w zależności od miejsca na kuli ziemskiej.
Wyszukane słowa i frazy opublikujciew formie elektronicznej i zwizualizujcie za pomocą piktogramów, emotikonów, rysunków lub miniaturowych zdjęć.
Stwórzcie walentynkowe plakaty online.
Na Wasze pracę czekamy 12 lutego.
Prosimy o wyrażenie zgody zainteresowanych na publikację imioni nazwisk autorów ich prac.
Wyścig po "walentynkowe" słówka zaczynamy od liczby ...14
Liczba słów:
14 słów - dobry
28 słów - bardzo dobry
56 słów - celujący
Liczymy na Waszą kreatywność , nie tylko językową.mgr Monika Markowska
Ogłoszenia SU.
- 01.02.2021
Drodzy Uczniowie,
Samorząd Uczniowski, zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w wirtualnej grze terenowej zorganizowanej przez IPN „Kraków w cieniu swastyki”. Prosimy zgłaszanie się drużyn do 11 lutego na e-maila: samorzad.zsm4@gmail.com. Reszta informacji jest dostępna pod linkiem: http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/40-lat-ulicy-pomorskiej.
***
Jak nam wszystkim wiadomo 14 lutego odbywają się Walentynki, więc Samorząd Uczniowski zaprasza do wzięcia udziału w akcji plastycznej pt. „14 Luty – pokaż jak kochasz w czasach pandemii” która ma na celu pokazanie prac związanych z miłością (liczymy na waszą kreatywność, może to być każda forma artystyczna). Wszystkie wasze prace zostaną umieszczone na naszej stronie szkoły. Wszystkie arcydzieła wyślijcie do 12 Lutego na e-maila: samorzad.zsm4@gmail.com. Prosimy abyście wyrazili zgodę na e-mailu na udostępnienie waszych pięknych prac. :-)
***
Wiemy że niektórych z was interesują samoloty jak i fotografia, dlatego SU zorganizował dla was akcje pt. „Uskrzydlona rzeczywistość”. Akcja ma na celu pokazanie waszych lotniczych zdjęć wykonanych podczas pandemii. Najlepsze prace zostaną udostępnione na terenie naszej szkoły oraz na naszych profilach internetowych. W skład komisji wejdzie cały Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem i Panią Dyrektor. Wszystkie wasze lotnicze perełki wyślijcie do 1 kwietnia na
e-maila: samorzad.zsm4@gmail.com.Z poważaniem
Samorząd Uczniowski
regulamin_konkursu_-_walnetynki.docx
14
„Tożsamość Auschwitz”
- 25.01.2021
Tekst: Tomasz Kornecki
Siedemdziesiąt sześć lat temu styczeń był mroźny. Wojna zbliżała się do końca. We wschodniej Polsce, na Kresach, system komunistyczny instalowany był w najlepsze. Siłą. Warszawa praktycznie znikała z powierzchni ziemi, systematycznie, z niemiecką precyzją, burzona po Powstaniu. Dzieła zniszczenia stolicy dopełnili Sowieci.
Na południu, w Auschwitz, umierali więźniowie. Z głodu, wyczerpania, zimna, w wyniku zabijania przez okupanta. 6 stycznia 1945r. Niemcy likwidują 70 Polaków i 4 Żydówki. To była ostatnia egzekucja w tym obozie, ale to nie koniec istnienia fabryki śmierci. Wróćmy jednak do jej początku.
Po wkroczeniu w 1939 r. do Polski okupanta z zachodu(ze wschodu też) zaczynają się liczne aresztowania. Pojawia się jednak pewien kłopot. Więzienia są przepełnione, podobnie jak obozy na terenie Rzeszy i wcielonej do niej Austrii. Rozwiązaniem problemu było stworzenie nowego lagru – dla Polaków. Początkowo przejściowego. Po pobycie w tym miejscu, więźniowie mieli być transportowani do rozbudowanych na terenie Rzeszy obozów. Pierwsze założenie: do Auschwitz trafi 10 tysięcy Polaków. Jednak Niemcy podjęli decyzję, że lagier będzie miał charakter trwały. Z więzienia w Tarnowie przyjeżdża pierwszy transport. Inteligencja, członkowie powstającego ruchu oporu i „turyści”. Ci ostatni to, głównie młodzi mężczyźni, chcący przedostać się na Zachód i walczyć o wolność Polski. Bramy piekła otwierają się 14 czerwca 1940r. Po drodze pociąg zatrzymuje się w Krakowie. Więźniowie słyszą z megafonów coś co ich przeraża i odbiera nadzieję: ”Niemcy zdobyli Paryż”.
W kolejnych założeniach okupant zwiększa pierwotną ilość osadzonych w Auschwitz z 10 tysięcy na kolejne 20 tysięcy. Wśród tej drugiej liczby więźniów są głównie aresztowani w ramach akcji AB, która była z kolei kontynuacją akcji „Inteligencja”. Cel: likwidacja „warstwy przywódczej” narodu polskiego, właśnie inteligencji.
Wokół Auschwitz powstało wiele mitów. Przypomnijmy tylko trzy: obóz został założony, by eksterminować Żydów. Prawda jest taka, że był założony, by niszczyć Polaków. Znacznie później staje się elementem „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Po drugie, krótko po wojnie BND(wywiad niemiecki) „wyprodukował”, przez swoich pracowników, byłych nazistów, stwierdzenie „polskie obozy”. Warto dodać, co nie jest tajemnicą, że służba ta była zakładana przez ludzi, spod znaku swastyki, którzy po wojnie bez problemu odnaleźli się w służbach Zachodnich Niemiec.
Auschwitz, jak i wiele innych fabryk śmierci położonych na terenie okupowanej Polski, był obozem niemieckim. Mit trzeci, a właściwie przemilczenie. W momencie wejścia Sowietów do lagru, ten przestaje istnieć. Czy rzeczywiście? 27 stycznia żołnierze otwierają bramy Auschwitz. Niemców, praktycznie już tam nie ma. Cofnijmy się jednak o kilka dni.
18 stycznia 1945r. Armia Czerwona wkracza do Krakowa. Niemcy uciekają najpierw w stronę Katowic, a gdy zostali zablokowani zmieniają drogę ewakuacji – na kierunek Wadowice i Żywiec(Małopolska). Nie zaminowali dawnej stolicy, jak głosiła komunistyczna propaganda, bo wierzyli, że wrócą do tego, ich zdaniem, niemieckiego miasta.
Dzień przed wkroczeniem do grodu Kraka Sowietów, Niemcy rozpoczynają Marsze Śmierci. Od 17 do 21 stycznia wyprowadzają z Auschwitz i podobozów 56 tysięcy więźniów. Gnają ich, jak zwierzęta, w stronę Wodzisławia i Gliwic, po to, by następnie załadować do pociągów jadących do Austrii i Rzeszy. Od 21 do 26 stycznia wysadzają krematoria w Birkenau. Wchodzący, dzień później żołnierze I Frontu Ukraińskiego zastają siedem tysięcy wycieńczonych więźniów i 600 zmarłych. W zdobyciu Oświęcimia i obozu macierzystego poległo 230 żołnierzy sowieckich.
Łagier funkcjonuje dalej. „Wyzwoliciele” zamykają w nim cywilów wykorzystywanych do demontażu niemieckich fabryk(sprzęt wywożony był do ZSRR), podejrzanych o przynależność do AK, Ślązaków, Niemców, żołnierzy Armii Czerwonej schwytanych na początku wojny przez Niemców. Część z nich trafia następnie m. in. na Syberię, czy do Kazachstanu. W sowieckim Auschwitz panuje głód, przemęczenie, nękanie więźniów.
Usystematyzujmy: najpierw obozem kierują Niemcy, potem przejmują go Sowieci(NKWD), po nich Urząd Bezpieczeństwa. Metoda stara jak świat. Na miejscu niemieckich kaźni powstawały sowieckie i ubeckie. Jeden z wielu przykładów: wspomniane już więzienie na Montelupich. Jak mówią świadkowie, po przejęciu Auschwitz przez UB, miejsce to stało się jeszcze większym piekłem niż, gdy zarządzali nim członkowie NKWD.
Dopiero w marcu 1946r. obóz przestaje istnieć. Ale czy naprawdę? Nie znamy liczby samobójstw popełnionych przez byłych więźniów, już po wojnie, nie znamy liczby tych, którzy do końca życia, po przejściu Auschwitz zmagali się z lękami, obrazami obozowymi pozostałymi w pamięci, którzy zasypiali przy świetle.
Każdy, kto przeżył to miejsce wychodził z „syndromem Auschwitz”. Ten syndrom jest jak choroba niemiecka i przeklęte „dziedzictwo”. Przechodzi na kolejne pokolenia. Nie bez przyczyny mówimy o drugim pokoleniu Auschwitz – dzieciach tych, którzy przeżyli i tych zamordowanych w lagrze.
Powoli, niestety, zbyt powoli dociera do świadomości, przynajmniej niektórych osób, że istnieje III pokolenie. To wnuki więźniów. W każdym z tych obozowych pokoleń jest(mniej lub bardziej uświadomiony) „syndrom Auschwitz”. Objawia się w różny sposób, ale to historia na inną opowieść. „Istnienie” Auschwitz to stygmat, który zostawili nam Niemcy. Również tym wszystkim, którzy tak jak ja należę do III pokolenia Auschwitz. Stygmat nieusuwalny jak obozowy numer.
KONKURS "LESELUST" GOETHE INSTITUT . Zmagań konkursowych ciąg dalszy...
- 20.01.2021
z radością informujemy, że 2 uczennice naszej szkoły z klasy 4 TLSO zakwalifikowały się do drugiego etapu Konkursu LESELUST rozstrzyganego i organizowanego przez Instytut Goethego w Krakowie. Niewątpliwie recenzje wybranych przez uczennice książek zasługują na dalszy ciąg zmagań konkursowych wychodzący poza mury szkoły.
Gratulujemy odwagi, determinacji, wytrwałości, kreatywności oraz językowej elokwencji i życzymy sukcesów w drugim etapie konkursu rozstrzyganym w Instytucie Goethego.
mgr Monika Markowska
Modelarstwo - pasja na całe życie.
- 18.01.2021
Powszechnie wiadomo, iż najwybitniejsi fachowcy z wielu dziedzin techniki zaczynają swoją edukację zawodową w bardzo młodym wieku, a jej początkiem bywają na ogół różnorodne formy majsterkowania. W obecnych czasach powszechna dostępność internetu oraz rozrywki elektronicznej stwarza nieodpartą pokusę wypełnienia nimi wolnego czasu. W tej sytuacji zajęcie się przez młodych ludzi modelarstwem lotniczym zasługuje na poparcie. Jest to rodzaj hobby nie znający granic wieku. Wszyscy oddają się swojej pasji z ogromnym zaangażowaniem. Jedni sklejają plastikowe bądź kartonowe modele redukcyjne, inni budują modele wolnolatające lub zdalnie sterowane. Oddzielną grupą stanowią modelarze budujący modele sportowe. Startują oni w zawodach krajowych oraz międzynarodowych z Mistrzostwami Europy i Świata włącznie. Budowa nawet najprostszego modelu pozwala poznać rysunek techniczny, stosowane materiały oraz metody ich obróbki. Uczy cierpliwości, dokładności i kultury technicznej.
Niniejszy artykuł autorstwa Artura Wszołka (nauczyciel ZSM4) ma za zadanie przybliżyć tematykę modelarstwa lotniczego młodzieży oraz ułatwić wybór własnego hobby.
Zmiany w planie lekcji.
- 14.01.2021
Szanowni Państwo,
w e-dzienniku znajdą Państwo nowy plan lekcji, który obowiązuje do końca stycznia. Wszystkie problemy proszę zgłaszać do p. Gibskiej.
Plan lekcji online: plan_lekcji_online.pdf.
Plan lekcji online od 1 lutego:
plan_lekcji_online_od_1_lutego.pdfDyrekcja ZSM4
„Nie daj się!” – krakowskie poradnie motywują dzieci i dorosłych
- 12.01.2021
Epidemia, lęk o najbliższych i niepewność jutra, brak osobistych kontaktów… – mocno obciążają naszą psychikę. Trudno zabrać się do pracy i nauki, kiedy wszystko wokół, nawet wypoczynek, wydaje się mniej satysfakcjonujące. Krakowskie poradnie w cyklu „Nie daj się!” podpowiadają więc uczniom, rodzicom i nauczycielom, jak skutecznie walczyć z przygnębieniem i jak kreatywnie organizować sobie czas. W sieci dostępny jest już piąty odcinek – poświęcony zabawie.
Znajdź motywację do pracy i nauki
W czasie, gdy epidemia zmusza do zmiany życiowych decyzji, komplikuje to, co wcześniej wydawało się proste i przyjemne, pozbawia kontaktów z rówieśnikami, kolegami i przyjaciółmi – powinniśmy szczególnie zadbać o kondycję psychiczną, bo to ona pomaga nam znajdować pokłady motywacji do pracy, nauki, a nawet wypoczynku.
– Podczas nauki zdalnej trudne chwile przeżywają uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Od początku pandemii miasto stara się ich wspierać, organizując infrastrukturę, sprzęt i szkolenia. W tym samym czasie krakowskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne wykonują ważną, nieocenioną pracę w zakresie wsparcia psychologicznego. Zachęcam do korzystania z ich oferty, w tym m.in. cyklicznych prezentacji różnych form i rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w warunkach pracy zdalnej – mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.
Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne
Prezentacje przygotowane przez specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych można znaleźć w Portalu Edukacyjnym:
- odcinek 1 – Jak skutecznie zaplanować naukę w domu?
- odcinek 2 – Jak oswoić koronawirusa?
- odcinek 3 – Plan dnia dla całej rodziny
- odcinek 4 – Profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
- odcinek 5 – W co się bawić?
Każdej prezentacji towarzyszy filmik z ćwiczeniami opracowanymi z myślą o tych, którzy przy komputerze spędzają więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej.
Warto wiedzieć, że krakowskie samorządowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne, rejonowe i specjalistyczne, służą pomocą środowisku edukacyjnemu miasta poprzez wsparcie, diagnozę, terapię, dostosowując formy swojej oferty do ograniczeń, jakie w danej chwili niesie pandemia.
Oświata krakowska w roku szkolnym 2019/2020. Co warto o niej wiedzieć?
- 30.12.2020
W stolicy Małopolski w ubiegłym roku szkolnym uczyło się ponad 141 tys. uczniów, czyli o 4,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, gdyby uczniowie zechcieli utworzyć odrębne miasto, pod względem liczby ludności byłoby ono drugim po Krakowie, najbardziej zaludnionym miastem całego województwa. To jednak tylko jedna z wielu ciekawych informacji wynikających z lektury sprawozdania. Najnowsze wydawnictwo w przystępny sposób zwraca uwagę zarówno na skalę zadań miasta związanych z edukacją mieszkańców, ale także na ich różnorodność.
- Miasto Kraków w minionym roku szkolnym prowadziło aż 418 samorządowych przedszkoli, szkół i placówek. Na zadania związane z oświatą przeznaczyliśmy ponad półtora miliarda złotych, a edukacja nieustannie jest największą pozycją po stronie wydatków opiewającego na ponad 6 mld zł budżetu miasta. Wynika to z faktu, że zadań realizowanych na rzecz edukacji w Krakowie jest całe mnóstwo. Oprócz prowadzenia jednostek oświatowych, to także między innymi dziesiątki zadań infrastrukturalnych – od remontów po budowy nowych szkół – czy też organizacja wartościowych projektów, inicjatyw edukacyjnych oraz wspieranie nauczycieli w podnoszeniu ich kompetencji zawodowych – mówi Anna Domańska, p.o. Dyrektora Wydziału Edukacji UMK.
Rok szkolny 2019/2020 był jednak pod pewnym względem wyjątkowy. Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 przyniósł on jeszcze więcej wyzwań, w tym tych związanych z koniecznością zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki uczniom. Zajęcia przez znaczną część roku szkolnego były realizowane także w sposób zdalny i hybrydowy. Również na ten temat można przeczytać więcej w najnowszym sprawozdaniu.
Podobnie jak w minionym roku szkolnym, sprawozdanie zostało przygotowane w blokach tematycznych dotyczących rodziców i uczniów, dyrektorów i nauczycieli, a także kwestii związanych z siecią szkół, finansami czy infrastrukturą. Mamy nadzieję, że ten sposób przekazania kluczowych informacji na temat oświaty krakowskiej w minionym roku szkolnym okaże się przydatny dla mieszkańców Krakowa. Zachęcamy do lektury!
Sprawozdanie w wersji elektronicznej jest dostępne tutaj (PDF).
Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej
- 21.12.2020
Szanowni Państwo
Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele,pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w wielu obszarach życia. Konsekwencją pandemicznego niepokoju stała się większa niż kiedykolwiek obawa o zdrowie naszych bliskich. Uczniowie i ich rodzice nieustannie zmagają się z zupełnie nową rzeczywistością. Skutek będący przyczyną smutku, apatii, ograniczenia kontaktów z rówieśnikami to niewątpliwie jedno z największych wyzwań w obszarze problemów psychicznych uczniów. Dlatego jeszcze bardziej niż do tej pory ważna jest pomoc psychologiczna, reagowanie na ich potrzeby i pojawiające się problemy w celu eliminowania negatywnych emocji oraz przywrócenia równowagi psychicznej.
Wychodząc naprzeciw wspomnianym trudnościom, na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków, Stowarzyszenie Unicorn realizuje zadanie publiczne pn. „Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej". Jego celem jest pomoc, wsparcie dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, uwikłanych w konflikty rodzinne, osób uzależnionych, młodzieży doświadczającej izolacji, z brakiem bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i przejściem na nauczanie zdalne a także wszystkich osób przeżywających trudności psychiczne związane z drastyczną zmianą funkcjonowania życiowego, wynikającego z izolacji z powodu pandemii koronawirusa. „Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej” tworzą cztery, stacjonarne punkty zlokalizowane w różnych częściach Krakowa, które otwarte są 2 dni w tygodniu, przez 5 godzin każdy. Punkty będą otwarte do 31 marca 2021 r. Wsparcie udzielane jest także w formule on-line.
Dyrekcja ZSM4
EGZAMINY ZAWODOWE-SESJA ZIMOWA 2021 R.
- 20.12.2020
Proszę zapoznać się z poniższymi informacjami oraz harmonogramami
1. Egzamin w części pisemnej zdawany jest w ZSM4.
2. Egzamin w części praktycznej zdawany jest w:
- CKZ – kwalifikacje MG.18 (14.01.2020, godzina 8:00),
- ZSM4 – pozostałe kwalifikacje.
3. Egzamin będzie przebiegał według procedur i obostrzeń sanitarnych, które obowiązują w czasie pandemii. Wytyczne epidemiczne dotyczące przeprowadzania egzaminów zostały umieszczone na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, proszę zapoznać się treściami dotyczącymi zachowania zdających przed i podczas egzaminu.
4. Należy przyjść ok. pół godziny przed egzaminem.
5. Uczniowie zdający egzamin w CKZ muszą posiadać strój ochronny (wymagany podczas zajęć praktycznych w tej placówce).
6. Jeśli w harmonogramie, dla danej kwalifikacji, wyznaczone są dwie sale to uczniowie będą wchodzić według listy zdających, właściwej dla danej sali.
7. Wykaz dopuszczalnych przyborów podczas egzaminów (zgodnie z Komunikatem dyrektora CKE z 10 grudnia 2020 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej oraz części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń - luty 2021 r.):
a) część pisemna (wszystkie kwalifikacje): każdy zdający w części pisemnej z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi powinien mieć długopis (pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony do zaznaczania rozwiązań oraz może mieć kalkulator prosty,
b) część praktyczna:
- A.73 (Obsługa operacyjna portu lotniczego) - kalkulator prosty, ołówek, gumka, linijka, ekierka, temperówka,
- M.31 (Wykonywanie obsługi liniowej i hangarowej statków powietrznych) - kalkulator z funkcjami trygonometrycznymi i logarytmicznymi, ołówek, gumka, linijka 20 cm, ekierka, temperówka,
- AU.37 (Obsługa operacyjna portu lotniczego) - kalkulator prosty, ołówek, gumka, linijka, ekierka, temperówka,
- AU.38 (Prowadzenie działań we współpracy ze służbami żeglugi powietrznej) - kalkulator prosty, ołówek, gumka, linijka, ekierka, temperówka,
- EE.12 (Wykonywanie obsługi liniowej statków powietrznych i obsługi hangarowej wyposażenia awionicznego) - kalkulator z funkcjami trygonometrycznymi i logarytmicznymi, ołówek, gumka, linijka 20 cm, ekierka, temperówka,
- MG.43 (Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych) - kalkulator prosty, ołówek, gumka, linijka, temperówka
HARMONOGRAM
11.01.2021 - egzamin praktyczny
- godzina 9:00 (AU.37 - sala 40, EE.12 - sala 13, M.31 - sala 13),
- godzina 13:00 (AU.38 - dwie sale 30 i 31, MG.43 - sala 33, A.73 - sala 41).
12.01.2021 - egzamin pisemny
- godzina 10:00 (MG.18 - sala 41)
- godzina 12:00 (AU.38 - dwie sale 30 i 40, EE.12 - sala 30, A.73 - sala 40)
- godzina 14:00 (MG.43 - sala 31)
Kierownik Szkolenia Praktycznego