• Rok szkolny 2013/2014

PRZYGOTOWANIA

ZSM Nr 4 od czerwca 2013 roku umożliwia swoim uczniom praktyki zagraniczne. Odbywają się one w ramach projektu Leonardo da Vinci w oparciu o wniosek pt. „Mechxperience praktyki zagraniczne jako formy doskonalenia zawodowego w dziedzinie nowoczesnej i ekologicznej mechaniki pojazdowej”.
          Przy realizacji projektu Zespół Szkół Mechanicznych współpracuje z firmą
          Vitalis, która posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji staży zagranicznych.

Koordynatorem projektu jest p. Estera Adler-Baryła.

Przed rozpoczęciem zagranicznych praktyk uczestnicy projektu „Mechxperience” wzięli udział w 3-częściowym przygotowaniu do wyjazdu zagranicznego. Pierwszym etapem było przygotowanie językowe (24h). Szkolenie obejmowało materiał z zakresu języka niemieckiego codziennego oraz zawodowego i było prowadzone przez p.Małgorzatę Półtorak.
          Kolejnym etapem było przygotowanie kulturowe (6h), na którym uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek na temat kraju docelowego, jego historii oraz zasad zachowania się.
          Ostatnią częścią przygotowania było szkolenie techniczne (10h), prowadzone przez p. Andrzeja Knapika, który przybliżył uczniom tematykę elektromechaniki, nowoczesnej technologii wytwarzania samochodów ich konstrukcji, eksploatacji, diagnostyki, naprawy i recyclingu.

Na zakończenie każdego kursu uczniowie musieli napisać test, sprawdzający znajomość przerobionego materiału. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie, potwierdzające nabyte umiejętności.

PRZEBIEG

Praktyki, w których uczestniczyło 16 uczniów z naszej szkoły (ośmiu  z klasy 3TM i ośmiu z klasy 3E) –   odbywało od 3 do 30 listopada 2013 r.  w niemieckim  mieście Schkeuditz w Saksonii, niedaleko Lipska.
          Miejsca praktyk oraz zakwaterowanie i wyżywienie zapewniła  firma
          Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH.
          Uczestnicy spędzili 2 tygodnie w warsztatach firmy Vitalis oraz 2 tygodnie u niemieckich pracodawców.
          Uczniowie podczas praktyki podzieleni byli na dwie grupy. Każda z grup pracowała dwa tygodnie  w warsztacie w Schkeuditz i budowała elektryczne auto, a potem następne dwa tygodnie  była zatrudniona w warsztatach samochodowych poza miejscem zamieszkania.

Praktyki w Niemczech były dla nich szansą na poszerzenie umiejętności zdobytych w Polsce, zdobycie nowego doświadczenia zawodowego i poznania warunków pracy w niemieckich firmach.

Na zakończenie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk zagranicznych oraz tzw. europejski paszport potwierdzający zdobyte kwalifikacje, tzw. Europass Mobility, który bardzo przydaje się na europejskim rynku pracy.

Uczniowie nie tylko pracowali, mieli także  okazję zwiedzić Lipsk, Drezno i Berlin.
          W Lipsku zobaczyli stare miasto wraz ze Starym Ratuszem, Piwnicą Auerbacha, kościołami św. Mikołaja oraz św. Tomasza. Później z  tarasu widokowego oglądali panoramę miasta.

Dwudniową  wycieczkę do Berlina zaczęli od obejrzenia  Reichstagu, i Bramy Brandenburskiej.
          Następnie zobaczyli zachowane części Muru Berlińskiego i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, a potem Muzeum Techniki

W niedzielę zwiedzili Muzeum Pergamońskie,  Katedrę Berlińską i Aleksanderplatz.

Podczas jednodniowej wycieczki do Drezna zobaczyli najpierw  : Katedrę św. Trójcy, Semper Oper, Kościół św. Marii i Zwinger oraz  Fürstenzug - Korowód książąt - największy na świecie obraz na porcelanie a potem zwiedzili Szklaną Manufakturę- fabrykę Volkswagena.

Podsumowując zrealizowany projekt należy stwierdzić, że oprócz pozyskania  nowych doświadczeń zawodowych nasi uczniowie poznali także wielu ciekawych ludzi, nawiązali kontakty z rówieśnikami z Polski i innych krajów mieszkającymi w tym samym czasie w Schkeuditz i zdobyli wartościowe doświadczenie życiowe.