• Rok szkolny 2015/2016

• PRZYGOTOWANIA

Znowu byliśmy przez miesiąc w Schkeuditz – od 21 lutego do 19 marca 2016 r., w ramach programu Erasmus. Projekt trwał od czerwca ubiegłego roku. W jego ramach wyjeżdżało na zagraniczną praktykę każdorazowo po 16 uczniów. Partnerem praktyk jest od 2013 r. firma Vitalis. Pozytywne doświadczenia obu stron spowodowały, że podjęliśmy współpracę z tą samą organizacją.
          Celem zrealizowanego projektu było wspieranie uczestników w zdobywaniu nowych doświadczeń zawodowych, zapoznanie ich z obowiązującymi normami i wymaganiami, stawianymi na rynkach pracy w krajach UE oraz podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych i językowych, zwiększenie mobilności.
          Przygotowanie do wyjazdu drugiej tury projektu trwało od września ubiegłego roku. Uczestnicy podczas zajęć pozalekcyjnych uczyli się języka niemieckiego zawodowego dla mechaników samochodowych, a następnie mieli 10 godzin zajęć z mechaniki oraz elektromobilności.

PRZEBIEG

Po przyjeździe do Niemiec uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z grup pracowała dwa tygodnie w warsztacie w Schkeuditz i budowała elektryczne auto, a potem następne dwa tygodnie była zatrudniona w warsztatach samochodowych poza miejscem zamieszkania.

Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk zagranicznych, oraz tzw. europejski paszport mobilności potwierdzający zdobyte kwalifikacje, tzw. Europass Mobility, który bardzo przydaje się na europejskim rynku pracy.

Poza czasem poświęconym pracy był też czas na wycieczki do Lipska, Berlina i Drezna. Uczniowie poznali tam najciekawsze zabytki i obiekty, w tym: w Lipsku – stare miasto wraz ze Starym Ratuszem, Piwnicą Auerbacha, kościołami św. Mikołaja oraz św. Tomasza (z grobem J.S. Bacha), Pomnik Bitwy Narodów, uniwersytet, w Dreźnie – Zwinger (kompleks pałacowo-parkowy Augusta Mocnego Sasa), starówkę, Szklaną Manufakturę – fabrykę Volkswagena, w Berlinie – budynek Parlamentu, siedzibę Kanclerza, Bramę Brandenburską, Muzeum Nowe (tzw. Egipskie), Muzeum Techniki i Centrum Sprzedaży Mercedesa.  Widzieli zachowane części Muru Berlińskiego i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Katedrę Berlińską i Aleksanderplatz.

Ciekawe z punktu widzenia zawodowego było zwiedzanie fabryki BMW w Lipsku pełnej innowacyjnych technologii wytwórczych.

Podsumowując zrealizowany projekt należy stwierdzić, że oprócz pozyskania nowych doświadczeń zawodowych, nasi uczniowie poznali także wielu ciekawych ludzi, nawiązali kontakty z rówieśnikami z Polski i innych krajów mieszkającymi w tym samym czasie w Schkeuditz i zdobyli wartościowe doświadczenie życiowe. Udział w stażu wpłynie niewątpliwie na ich rozwój, przyczyniając się do zwiększenia ich aspiracji zawodowych, poczucia własnej wartości oraz motywacji do szukania lepszej pracy.