• Historia szkoły

        • Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. dra Chaima Hilfsteina Żydowskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej i Średniej w Krakowie

          Gimnazjum Hebrajskie to najbardziej znana szkoła żydowska w przedwojennym Krakowie. Wychowywała młodzież w duchu syjonizmu i polskiego patriotyzmu. Funkcjonowała przez 21 lat od 1918-1939r. Zapewniała młodzieży wykształcenie w zakresie szkoły średniej według programu szkół państwowych z uwzględnieniem języka hebrajskiego i przedmiotów judaistycznych.

          Najwięcej informacji o działalności szkoły znaleźć można w corocznych sprawozdaniach jej kierownictwa. One też stanowią główne źródło, na którym opieram się omawiając dzieje gimnazjum krakowskiego. (Sprawozdanie Kierownictwa Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Żydowskiego Szkoły Ludowej i Średniej w Krakowie za okres lat szkolnych (1928/29- 1937/38).

          Towarzystwo Hebrajskiej Szkoły Ludowej powstało w 1902 r, W r. szk. 1908/9 uruchomiło pierwszą klasę szkoły powszechnej. Szkoła ta od samego początku walczyć musiała z piętrzącymi się przed nią przeszkodami. Istotną trudność stanowiła obojętność żydowskiego społeczeństwa wobec nowo budującej się szkoły. Obojętność ta przejawiała się w postaci zwykłego wobec nowych zjawisk niedowierzania i niechęci. Założyciele szkoły musieli przekonywać i tłumaczyć. Pierwszy prezes Towarzystwa Salomon Leser nieraz pukał do domów prywatnych i zbierał uczniów w sposób praktykowany przez ortodoksyjnych nauczycieli, żeby tylko uruchomić klasę. Jednak wysiłki te spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem, płynącym z dwu stron. Środowisko ortodoksyjne, dopatrywało się w nowo utworzonej szkole otwartej drogi do asymilacji. Środowisko pewnego odłamu Żydów postępowych wykazywało natomiast niechęć do szkoły, widząc w jej programach zbyt wiele elementów konserwatywnych.

          Dotkliwe były trudności natury wewnętrznej. Szkoła przez pierwsze lata działalności nie miała własnego lokalu. W roku szk. 1908/9 mieściła się w jednej izbie przy ul. Podbrzezie. Gdy
          w następnym roku szkolnym przybyła klasa druga, przeniesiono szkołę do dwu izb wynajętych przy ul. Św. Sebastiana. Rok później umieszczono ją w drewnianym baraku przy ul. Podbrzezie, a w 1911 r. zlokalizowano ją na przeciąg 7 lat w domu przy ul. Gertrudy. Stamtąd wróciła na ul. Podbrzezie
          i Brzozową, gdzie w 1913 zakupiono parcelę, na której stanął własny budynek szkoły, rozszerzany następnie w miarę dalszych zakupów okolicznych parcel w latach 1924, 26 i 1930, do terenu, na którym znajdują się trzy budynki szkolne: Brzozowa 3, 5; Podbrzezie 8,10 i Podbrzezie 3.

          Rozwój i organizacja szkoły postępowały naprzód. Zakład, który w pierwszym roku istnienia liczył nie więcej jak 30 uczniów uczęszczających do jednej klasy, miał już w roku 1912, klas 4 i uczniów 120.
          Z końcem tego roku szkolnego zaczęto się zastanawiać, jaki kierunek rozwojowy należy nadać szkole w dalszym ciągu. Otwierały się dwie możliwości: można było nad szkołą powszechną nadbudować szkołę wydziałową albo też przystąpić do tworzenia gimnazjum. W wypadku drugim otwarte było zagadnienie dodatkowe, czy szkole tej nadać należy kierunek tarbutowy, wyłącznie hebrajski, czy też zorganizować ją na wzorach szkół dwujęzycznych. Zdecydowano się na szkołę wydziałową.

          Toteż w latach 1912/1913 i 1913/14 uruchomiono dwie klasy takiej szkoły, ze słabym jednakże wynikiem. Większość uczniów po ukończeniu 4 klas szkoły powszechnej przenosiła się do gimnazjów państwowych, toteż frekwencja w klasach wyższych była bardzo niska.

          Z początkiem roku szkolnego 1918/19 nauka zaczęła się odbywać we własnym budynku przy ul. Brzozowej.

          Zrezygnowano wtedy ze szkoły wydziałowej, zgodzono się na gimnazjum dwujęzyczne, które po reorganizacji szkolnictwa w Polsce Odrodzonej przybrało typ humanistyczny, i wprowadziło koedukację. Z początkiem roku szkolnego 1918/19 uruchomiono pierwszy kurs gimnazjalny, liczący około 15 uczniów, pozbawiony na razie praw publiczności, a nawet koncesji. Koncesja Rady Szkolnej Krajowej we Lwowie udzielona zastała dopiero w roku następnym 1919 na nazwisko kierownika Hirscha Scherera.

          Rok po roku przybywała w szkole średniej jedna klasa, ale frekwencja była słaba. Głównym powodem był brak praw publiczności. Gimnazjum pozostawało przez cztery lata na drugim planie
          w stosunku do szkoły powszechnej, która przewyższała je znacznie liczebnością uczniów. Stosunek zmienił się ostatecznie na korzyść szkoły średniej dopiero wtedy, gdy starania o otrzymanie praw publiczności, rozpoczęte w roku 1922 za prezesury dra Izydora Krengla, zostały w roku 1924 uwieńczone pomyślnym wynikiem. Ministerstwo Oświaty nadało na rok szkolny 1924/25 hebrajskiemu gimnazjum niepełne prawo gimnazjów państwowych z zastrzeżeniem. Niepełne prawo różniło się tym od pełnych praw, że wychowankowie pierwszych nie mogli automatycznie przenosić się do innego zakładu, nie mniej jednak uzyskanie egzaminu dojrzałości w takim gimnazjum, uprawniało na równi z absolwentami gimnazjów państwowych do wstąpienia na uniwersytet, względnie do innych wyższych szkół i dawało wszystkie inne prawa publiczne. Szkoła otrzymała 10 lat później – od roku szkolnego 1934/35 – pełne prawa gimnazjów państwowych

          Liczba uczniów zwiększyła się z początkiem roku szkolnego 1925/26 prawie dwukrotnie, aby wzrastać w latach następnych mniej gwałtownie, ale stale. Stary budynek przeznaczony pierwotnie na szkołę powszechną okazał się wkrótce za mały. Pojedyncze klasy szkoły powszechnej musiały uczyć się po południu. Wtedy urzędujący prezes dr Chaim Hilfstein zakupił budynki przylegające do tylnej ściany starego gmachu z frontem od strony ul. Podbrzezie. Po zburzeniu starych ruder zalegających plac, z wyjątkiem oficyny zaadaptowanej na kancelarie szkolne przystąpiono do budowy nowego budynku szkoły, który ukończono i oddano do użytku szkoły średniej od 2.09 1930 r.

          Jeśli chodzi o program szkoły to po ustaleniu typu gimnazjum humanistycznego (nauka trwała 8 lat), opracowano program dwujęzyczny zatwierdzony przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego w r. 1923. Program ten przewidywał w zakresie przedmiotów nauczanych w języku polskim ten sam materiał, co w gimnazjach państwowych tegoż typu, przy zmniejszonej nieznacznie liczbie godzin nauczania niektórych przedmiotów. Program hebrajski, ustalony i doskonalony na specjalnych zebraniach nauczycieli hebraistów, oraz uzgodniony z programem gimnazjów pozostających pod zarządem Związku Zrzeszeń Społecznych utrzymującego żydowskie szkoły średnie w Polsce był podstawą nauczania języka hebrajskiego, Biblii, religii i historii żydowskiej.

          Istotne zmiany w procesie nauczania przyniosła ustawa z 11.03.1932 r. o ustroju szkolnictwa, powszechnie znana jako “reforma jędrzejowiczowska”. Zmieniała ona m.in. organizację i programy nauczania w dotychczasowych ośmioklasowych gimnazjach, wprowadzając czteroklasowe gimnazjum zakończone tzw.” małą maturą”, oraz dwuletnie liceum z trzema wydziałami: humanistycznym, matematyczno- fizycznym i przyrodniczym zakończone maturą. W ten sposób
          w roku szkolnym 1938/39 w gimnazjum były 4 klasy (13 oddziałów), dwie klasy ósme dawnego typu oraz 1 i 2 klasa liceum (6 oddziałów).

          W grudniu 1936 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia dr Chaima Hilfsteina, prezesa Towarzystwa Żydowskiej Szkoły Ludowej i Średniej (w latach 1920- 22 i 1925-39) dla uczczenia 60-tych urodzin i 40-lecia pracy syjonistycznej.

          Nauczanie, wychowanie, organizacje szkolne

          Motywem naczelnym w nauczaniu było wszechstronne poznanie współczesnej kultury duchowej
          i materialnej z położeniem głównego nacisku na sprawy kultury polskiej i żydowskiej Szkoła stwarzała młodzieży środowisko, w którym mogła rozwijać się wszechstronnie. 
          W szkole działały dwa koła literackie (z literatury polskiej i obcej oraz hebrajskiej) i koło dramatyczne. Koło literackie literatury hebrajskiej prowadził N. Mifelew. Opiekunem drugiego koła był dr J. Feldhorn. Celem kółka było pogłębianie i rozszerzanie wiadomości z literatury polskiej i zagranicznej, oraz rozwijanie i krytyka twórczości członków kółka. Na posiedzeniach częściowo wygłaszano utwory własne i przeprowadzano nad nimi dyskusję, częściowo wygłaszano referaty.

          Koło dramatyczne prowadził dr Ch. Löw. Praca kółka szła w dwóch kierunkach. Członkowie zajmowali się twórczością dramatyczną za pomocą referatów mających za temat monografię
          o twórcach dramatu. Kółko przygotowywało również utwory sceniczne, wystawiane podczas okolicznościowych uroczystości. Działało kółko filologiczne (opiekunowie dr Wolf Leib Barasch i dr B. Katz). Należeli do niego uczniowie interesujący się kulturą antyczną. Była wydawana gazetka szkolna. Wychodziła raz na miesiąc, miała charakter literacki i zawierała część polską i hebrajską. Ponadto czynne były w gimnazjum koła rysunkowe, filozoficzne, germanistyczne, historyczne, matematyczne, przyrodnicze, chemiczne, PCK, Pracy Społecznej i Obywatelskiej i wreszcie koło sportowe, które obejmowało wszystkich uczniów zakładu i było podzielone na sekcje: gier i zabaw ruchowych, pingpongową, kolarską, wioślarską, łuczniczą, narciarską, wioślarską, łyżwiarską
          i hokeja na lodzie. Wiosną tradycyjnie odbywało się na boisku sportowym “Makkabi” Święto Sportowe (Lag Beomer), w którym oprócz młodzieży gimnazjalnej brała również udział młodzież szkoły powszechnej i rzemieślniczej wraz z całym gronem nauczycielskim i Komitetem Rodzicielskim. Na program składał się pochód młodzieży jednolicie umundurowanej przez miasto
          z rowerzystami, harcerzami i sztandarem na czele, defilada na boisku przed sztandarem
          i Kierownikiem Zakładu, rewia kolarzy, śpiew chóru przy akompaniamencie orkiestry, produkcje gimnastyczne i taneczne młodzieży oraz popis orkiestry szkolnej.

          Opiekunem orkiestry szkolnej dętej był Ozjasz Mahler. Orkiestra składała się z około 40 uczniów. Orkiestrę ćwiczył i dyrygował kapelmistrz Wacław Karaś. Orkiestra występowała na uroczystościach państwowych i szkolnych: np. w pochodach do Templu z okazji Piętnastolecia Odzyskania Niepodległości, z okazji 3-go Maja itd.

          Chór (op. Baruch Sperber) był mieszany, 4-głosowy. Chór brał udział w wieczorkach chanukowych, purimowych i obchodach szkolnych.

          Szkolna organizacja skautowska “ Hacofeh” (op. p. Kohn), realizował w szerokim zakresie program skautowy..

          Jeden z działów pracy stanowiła wymiana listów z organizacjami w Polsce i Palestynie.          

          Synagoga szkolna była głównym ośrodkiem wychowania religijnego - poza nauką religii i Biblii, powstała z inicjatywy młodzieży w 1931 r. Kierownictwo synagogi spoczywało w rękach zarządu wybranego spośród uczniów. Wspólne modlitwy odbywały się codziennie, w dni powszednie o godz. 7.20, w soboty o godz. 9 rano, urządzano różne uroczystości o charakterze religijnym,
          w szczególności zaś konfirmację uczniów kończących 13 lat (Bar Micwah). W roku 1937/38 wprowadzono wspólne nabożeństwa sobotnie dla całych klas, połączone bardzo często
          z uroczystościami konfirmacyjnymi uczniów.

          Od 1924 r istniał Komitet Rodzicielski. Komitet organizował kolonie wakacyjne i zimowe dla młodzieży i wybudował własny gmach w Zawoi, przeznaczony na kolonię.

          Wysoki poziom nauczania w szkole zapewniała doskonale przygotowana kadra nauczycielska, wśród której byli Hirsz Scherer, matematyk i dyrektor szkoły, Juliusz Feldhorn, polonista, poeta
          i tłumacz literatury francuskiej i niemieckiej, dr Chaim Löw, także polonista i pisarz, Joachim Metallman, przyrodnik, docent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bencion Katz, hebraista, lektor tego języka na Uniwersytecie. Jedna trzecia grona posiadała stopień naukowy doktora. Ponad 90% uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego ten egzamin zdawało.

          Z 50 profesorów gimnazjum wojnę przeżyło 8. Resztę wybitnych nauczycieli w większości absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zamordowano w Bełżcu, albo w samym getcie
          w trakcie jego likwidacji w marcu 1943r. W 1950r. powstał w Tel Awiwie Związek byłych uczniów Gimnazjum Hebrajskiego w Krakowie. Z tych, którzy przeżyli wielu znalazło się
          w Izraelu. Jest taki zwyczaj, że byli uczniowie gimnazjum spotykają się, co 5 lat, w połowie maja w Tel Awiwie.
           
          Natan Gross (16 XI Kraków- 5X 2004 Tel Awiw, reżyser filmowy, pisarz, poeta, tłumacz, publicysta, krytyk filmowy i literacki) powiedział na łamach książki A.B. Skotnickiego i W. Klimczaka ` Społeczność żydowska w Polsce. Zwyczaje i udział w walce o niepodległość ` Kraków 2006: „ Zachowaliśmy wierność dla naszej budy, sentyment dla szkolnej ławy, kolegów, pamięć nauczycieli
          i wkuwanych na pamięć fragmentów “Eneidy“ czy “Ody do młodości“. To nam zostało z tych lat miłości pierwszej i do dziś stanowi eliksir odmładzający. Spotkania mają swój tradycyjny ceremoniał. Drzwi hotelowej sali otwierają się dla wcześniejszych spotkań już półtorej godziny przed oficjalnym początkiem, jakiś drink, śledzik fistaszki i wspólne zdjęcie mające zaświadczyć, że się nie zmieniliśmy, choć to nieprawda, bo lata zrobiły swoje. Hejnał mariacki gra na syntezatorze kolega, warszawiak z pochodzenia, ale przyuczony do krakowskich kawałków, pamiętnych z lat szkolnych. Po hejnale “Marsz sztandarowy“, niejako hymn szkoły, z którym zawsze szkolna orkiestra szła na capstrzyk w Rynku, wreszcie „Gaudeamus igitur juvenes dum sumus”, śpiewają jakby na chwilę zrzucając brzemię lat. Odczytywanie szkolnego katalogu, coraz rzadziej słychać obecny. Z listy nauczycieli nikt już nie żyje”

           

           

          Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 w latach 1962- 2007

          Po drugiej wojnie światowej budynek na Podbrzeziu zajmuje do 1962 r. VIII Liceum Ogólnokształcące żeńskie. W 1962 r. zmienia się profil nauczania i od tej pory zaczyna się historia Zespołu Szkół.

          Na początku w tym budynku pomieszczenie znalazła Zasadnicza Szkoła Międzyzakładowa nr 1. Dyrektorem szkoły był wówczas mgr inż. Jan Bielaszka, który pełnił tę funkcję do tragicznej śmierci
          w dniu 14 stycznia 1974 r. Pod jego kierownictwem przystosowano obiekt do kształcenia zawodowego. W 64 oddziałach kształciło się 1500 uczniów w specjalnościach: mechanik samochodowy, tokarz, frezer, mechanik precyzyjny, elektryk, monter podzespołów radiowych.
          W 1964 r. utworzono trzyletnie wieczorowe technikum na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej o specjalności obróbka skrawaniem, eksploatacja i naprawa samochodów potem w roku szkolnym 1972/73 powstała specjalność budowa maszyn, a w roku następnym mechanika precyzyjna.

          Od 1973 r. rozpoczęto kształcenie w studium policealnym. W 1975 r. ukończyło je 143 osoby.
          W następnych latach liczba korzystających z tej formy kształcenia malała. W 1986 r. studium ukończyło zaledwie 25 osób. Ogółem w latach 1975- 1986 świadectwo ukończenia studium policealnego otrzymało 665 słuchaczy.

          Najpóźniej, bo dopiero w 1974 włączono do Zespołu Technikum Mechaniczne Zaoczne. 2 marca 1974r przeniesiono je z budynku przy Al. Mickiewicza 5 na ul. Podbrzezie 10. Jego dotychczasowy dyrektor mgr inż. Jan Tokarski został naczelnym dyrektorem Zespołu Szkół. Pełnił tę funkcję do swojej śmierci - 23 maja 1980 r. Następnie naczelnym dyrektorem został w 1980 r. mgr inż. Edward Jałoszewski. W roku szkolnym 1993 obowiązki dyrektor naczelnej przejęła mgr Janina Hebenstreit, w 2002 mgr Bernadetta Świetlik. Pełniła je do 2007 r., następnie funkcję przejęła mgr Anna Łabno. Jej następczynią  w 2017 r. została mgr inż. Joanna Kawala. Od września 2020 r. dyrektorem została mgr Beata Ostafin-Ostrowska, która od listopada 2019 pełniła obowiązki dyrektora ZSM4.

          Pięćdziesiąt lat działalności szkoły sprawiło, że na trwale wpisała się jako jedna z ważnych placówek oświatowych kształcących młodocianych pracowników w Zasadniczej Szkole Zawodowej oraz dorosłych w Technikum Mechanicznym Wieczorowym oraz Zaocznym. W księgach absolwentów mamy zapisanych 12 701 osób, które ukończyły ZSZ, 3997 absolwentów Technikum Wieczorowego
          i 6 596 Technikum Zaocznego. Nasze mury opuściły w sumie 23 294 osoby.

          Oferta programowa szkoły jest dostosowana do wymogów współczesnego rynku pracy, potrzeb gospodarki i naszego regionu. Zawody, w których kształcimy poszukiwane są również w innych krajach Unii Europejskiej. Dlatego też nasi absolwenci znakomicie odnajdują się na trudnym i konkurencyjnym rynku pracy, stanowiąc kadrowe zaplecze dla dobrze prosperujących firm.

          Absolwenci gimnazjów mogą podjąć u nas naukę w 3 letniej Zasadniczej Szkole Zawodowej lub czteroletnim Technikum. Praktyka zawodowa odbywa się w licznych zakładach pracy współpracujących z ZSZ.

          Szkoła jest chroniona. Osoby obce nie są wpuszczane na jej teren. Mamy dobrze zorganizowany gabinet opieki pedagogicznej, doświadczeni w kształceniu młodocianych pracowników nauczyciele ściśle współpracują z rodzicami, są życzliwi i pomocni w trudnych sytuacjach życiowych. Szkoła korzysta także ze wsparcia samorządowych instytucji Krakowa, do których pedagog szkolny kieruje młodzież potrzebującą pomocy.

          Absolwenci ZSZ mają możliwość podjęcia nauki w trzyletnim Technikum Uzupełniającym (wieczorowym lub zaocznym), natomiast absolwenci 8- letnich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy ukończyli 17 lat mogą wybrać technikum czteroletnie (wieczorowe lub zaoczne).

          Wszystkie typy szkół realizują programy wychowawcze, w których kładzie się ogromny nacisk na zapobieganie agresji wśród słuchaczy, ogólny rozwój psychofizyczny oraz profilaktykę w zakresie uzależnień.

          Szkoła realizuje również program edukacji europejskiej w ramach nauczanych przedmiotów:
          j. polskiego, WOSu, geografii. Przybliżamy uczniom i słuchaczom problematykę związaną
          z europejską demokracją. Organizujemy również od wielu lat wycieczki do różnych regionów Europy.

          Przybliżamy uczniom kulturę Krakowa. Mamy szczególnie duży dorobek w prowadzeniu edukacji regionalnej związanej ze współistnieniem dwóch kultur i tradycji na Kazimierzu. Organizowaliśmy szereg wystaw poświęconych współistnieniu kultury Judeo-chrześcijańskiej. Nauczyciele naszej szkoły są współautorami publikacji poświęconej tej tematyce: „ Spotkanie kultur". W październiku 2007 r. gościliśmy uczestników europejskiego seminarium nauczycieli pt. "Auschwitz - historia, pamięć, edukacja". Nauka o Holokauście w autentycznym miejscu pamięci- nauczycieli metodyków
          z państw członkowskich Rady Europy, przedstawicieli MEN, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Celem tego spotkania było przedstawienie realizowanego w naszej szkole programu edukacji o Holokauście.

          Szkoła wychowuje w poszanowaniu tradycji narodowej. Organizujemy wystawy poświęcone ważnym dla świadomości narodowej rocznicom, wydarzeniom, bohaterom i autorytetom moralnym w dziejach narodu, organizujemy spotkania z żyjącymi świadkami wydarzeń historycznych. Współpracujemy
          z Muzeum Armii Krajowej w zakresie edukacji historycznej,, z samorządowymi strukturami kombatanckimi. Naszą pracą wychowawczą zasłużyliśmy na chlubne imię patrona gen. Augusta E. Fieldorfa " Nila ", które otrzymaliśmy w roku 2004.

          Najważniejszym zadaniem dla nauczycieli jest pokazywanie uczniom i słuchaczom dalszej drogi kształcenia i rozwoju. Absolwenci szkół dla dorosłych mogą przystąpić do egzaminu dojrzałości
          i podjąć studia. Wielu z nich chce się uczyć, ale jednocześnie są zmuszani sytuacją życiową do szybkiego podjęcia pracy. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się nasze formy kształcenia. Wielu naszych słuchaczy kontynuuje naukę na wyższych uczelniach.

          Materiały zebrała i opracowała: mgr Małgorzata Półtorak
          Kraków, 2007

           

           

          Dr Chaim Hilfstein Private Coeducational Day School (Gymnasium School) in Cracow; initiative of the Association of Jewish national and secondary schools.  

          The Hebrew Gymnasium School was the most famous Jewish school in pre-war Cracow. It operated for 21 years: 1918 - 1939. The school educated and trained young people in the spirit of Zionism and patriotism. It ensured education of secondary level including Hebraic and Judaic subjects.

          A lot of information about how the school functioned can be found in the annual reports of its management. Those reports are also the major source on which I base my knowledge while discussing the history of the Cracow school (Report of the executive committee of the Coeducational Jewish National and Secondary School Society in Cracow for the school years 1928/29- 1937/38).

          Association of Hebrew Folk School was founded in 1902. In the school year 1908/9 the first grade of elementary school was established. From the very beginning the school had to deal with a number of obstacles, e.g. the indifference, disbelief and resentment of the Jewish community towards the springing up school. The founders of the school had to use the method of persuasion and explanation to encourage the Jewish community to the newly established institution. The first president of the Association, Solomon Leser, would knock on people’s doors and gather pupils to start up a class, as practiced by Orthodox teachers. However, these efforts met with considerable opposition from both sides. Orthodox circles regarded the newly established school as a means of assimilation, whereas a certain fraction of progressive Jews demonstrated reluctance to the school noticing too many conservative elements in its programs.

          There were also significant difficulties involving lack of the school premises. In the school year 1908/9 the school occupied only one room on Podbrzezie Street. When in the following year another class arrived, the school moved to St. Sebastian’s Street, where it occupied two rented rooms.
          A year later, it was located in a wooden hut on Podbrzezie Street, again, and then, from 1911 till 1918, the school moved to new premises on St. Gertruda’s Street. From there, the school returned to Podbrzezie and Brzozowa Streets where a building plot had been purchased in 1913.  The school building expanded as the surrounding parcels were gradually purchased in 1924, 1926 and 1930. Eventually there are three school buildings:  No 3 -5 Brzozowa Street, No 8 – 10 Podbrzezie Street and No 3 Podbrzezie Street.

          The development and organization of the school moved forward. The institution, which in its first year consisted of no more than 30 pupils in one class, in 1912 comprised of four classes and 120 students. At the end of the school year the issue of the school specialization and direction of development were discussed. They were two possibilities: one was to create a ‘faculty school’ and the other – to create a ‘gymnasium’ (i.e. secondary) school. In the second case, an additional question arose: whether the school should be Tarbut, only Hebrew-language oriented or should be based on bilingual school models. It was decided that the school will be a faculty one.

          In the years 1912/1913 and 1913/14 two classes were set up. Unfortunately, after completing four years of elementary education most of the students moved on to state schools so the attendance record in the higher classes was very poor. 

           In the school year 1918/19 lessons were finally conducted in the school building on Brzozowa Street. Then, the speciality of the school altered. It became a bilingual Secondary School which, after educational system reorganization, was also coeducational and humanistic.

          At the beginning of the school year 1918/19 the first course of high school education was started with about 15 students. However, the school had no rights of audience for the event or even
          a concession. The concession of the National School Board in Lvov was granted only in the following year (1919). Year after year new classes arrived but the attendance was still very poor.

          In 1924, under the chairmanship of Izydor Krengel, the Ministry of Education granted the Hebrew school partial public rights. Students could not move on to another school but, after passing the secondary-school-leaving exams, they were entitled to enter a university. Only ten years later the school was granted full public rights.

          The number of students almost doubled at the beginning of the school year 1925/26 and then, in the following years, it grew slowly but steadily. The building, originally chosen as the school premises, turned out to be too small. Some classes were conducted in the evening. Then, the incumbent president of the school, Dr. Chaim Hilstein, purchased the adjoining buildings. After the old shacks on the square had been destroyed a new school building started to erect. It was completed and put into use on 2nd September, 1930.

          After the Hebrew school was given a humanistic speciality the school curriculum was drawn up and approved by the Education Office of Cracow in 1923. The school was bilingual. The curriculum assumed that the material of the subjects taught in Polish will be covered in the same range as in the public schools but the number of some lessons will be slightly reduced. The Hebrew course, drawn up and improved by the Hebraists, was the basis of the education. It included studying the Bible, Hebrew and Jewish history and religion.

          Some essential changes in the teaching process were made after ‘Jedrzejowicz’s education reform’ in 1932. A four-year middle school (called ‘gymnasium’ in Polish), after which students took O-level, and a two-year secondary school were introduced.

          In December 1936 there was a ceremony during which the school was given the name of Chaim Hilfstein, the president of the Jewish National and Secondary School Society. The ceremony was to celebrate Chaim Hilfstein’s sixtieth birthday and his forty years of Zionist activity.

          Education and school organizations

          The main idea in the teaching process was to study Polish and Jewish culture. The school enabled its students thorough and broad development. There were two literature clubs (one - concerning Polish and foreign literature, run by Dr. J. Feldhorn, and the other – concerning Hebraic literature, run by N. Mifelew).

          The drama club was run by Dr. Ch. Löw. Its members prepared papers – monographs about chosen playwrights but mainly their work focused on stagecraft.  The plays were performed during some important ceremonies. There was a language club (run by Dr. Wolf Leib Barasch and Dr. B. Katz) which gathered students interested in classical literature. The school also had its news-sheet. It was published monthly and had Polish and Hebrew sections. The main topic for discussion was literature.

          There was a number of other clubs in the school. There were classes in drawing, in philosophy, in German, in history, in maths and in science. Students’ fitness was also taken care of – there was
          a sports club and the youth could choose among a variety of games and activities (table tennis, cycling, rowing, archery, skiing, skating and hockey). Every spring, on the school sports field (called ‘Makkabi’) sports festivals took place. Not only students but also the teaching stuff and the parents participated in the events.

          The school was particularly proud of its orchestra. It consisted of around 40 students and was trained and conducted by Wacław Karaś. They would play during school and state celebrations, e.g. anniversaries marking the Polish Independence Day or adoption of the Constitution of May 3 as well as celebrations of Purim or Hanukkah.

          The school had its internal scout organization called ‘Hacofeh’.

          An important scope of activity was an exchange of letters between Polish and Palestinian organizations.

          A synagogue was a very important place as far as religious education was concerned. The school synagogue was established in 1931 on the initiative of the youth. The management over the synagogue was appointed to a board chosen from among the students. Every day common prayers were held: on weekdays at 7.20 and on Saturdays at 9 a.m.

          A PTO operated since 1924. It helped organize summer and winter holidays for students and it put up a building in Zawoja for summertime trips.

          The very high standard of teaching in the school was possible because the teaching stuff was extremely well qualified and educated. Among the best teachers there were Hirsz Scherer, the headmaster and a mathematician; Juliusz Feldhorn, a poet, French and German translator and Polish teacher; Rd Chaim Löw, a writer and Polish teacher; Joachim Metallman, a biologist and associate professor of Jagiellonian University; Bencion Katz, a Hebraist and academic teacher. One third of the teachers had their PhD degrees. Over 90% of students succeeded in passing A-level. 

           

          Tekst opracowała mgr Sylwia Konik
          Kraków, 2013

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Mechanicznych Nr 4 im. Gen. Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie
      • 12 4228274 12 4221463 12 4220587
      • ul. Podbrzezie 10 31-054 Kraków Poland
      • https://www.facebook.com/ZSM4KR
  • Galeria zdjęć

      brak danych